A rántott hús igazi hagyományos vasárnapi ebéd, jellemző vonása, hogy mindenki úgy készíti, ahogy a családjában megszokta. A legfontosabb lépés a megfelelő hús kiválasztása: az eredeti (Wiener Schnitzel) borjúból készül, de idehaza a karaj és a csirkemell is népszerű alapanyag.
A Wiener Schnitzel a bécsi konyha nevezetes eleme, az egyik levéltárban őrzött dokumentum szerint: "borjúszelet tojásba forgatva, panírozva, vajban megsütve".
Ma az osztrák séfek arra esküsznek, hogy a bécsi szeletet nem lehet fritőzben kisütni, és az olajba érdemes egy kis zsírt is belecsempészni. Érdekesség lehet az is, hogy az igazi Schnitzel nagyjából akkora, mint "egy közel keleti repülőszőnyeg" :), de minimum serpenyő méretű, így egyszerre mindig csak egyet lehet és kell kisütni.
Ha a hentesnél kapok borjúhúst, szívesen készítem én is ebben a formában, de általában karajból szoktam és kisebb szeleteket :).
Hozzávalók 4 főre:
- 4 szelet csont nélküli karaj (kb. 50-60 dkg)
- 15 dkg finom liszt
- 3 db tojás
- 20 dkg zsemlemorzsa
- só-, bors ízlés szerint
- olaj a sütéshez (lehet sertés zsírral is keverni)
Elkészítés:
A húst megtisztítjuk és kb. 1 cm-es szeletekre vágjuk. Enyhén kiklopfoljuk, így kb. fél cm vastag szeleteket kapunk. Ízlés szerint sóval, borssal mindkét oldalát meghintjük. Előbb lisztbe, majd kicsi sóval felvert tojásba, végül zsemlemorzsába forgatjuk a hússzeleteket. Közepesen forró olajban, fedő nélkül (kb. 2 cm magasan álljon a zsiradék a serpenyőben, így nem merül el a hússzelet, csak lebeg benne), szép aranybarnára sütjük mindkét oldalát. Papírtörlőre szedjük, hogy a felesleges olajat leitassuk róla, vagy élére állítva csepegtetjük le a rántott húst (így ropogósabb és levegősebb marad a bunda, nem szívja be a zsírt magába). Frissen, melegen tálaljuk. Az igazi bécsi szeletet fogyasztás előtt citrommal csepegtessük meg. A rántott hús klasszikus köretei: a burgonya saláta vagy sült burgonya, akár petrezselymes burgonya.
Nekem most sült burgonyára esett a választásom és az uborkasaláta sem hiányozhatott mellőle.
Tipp:
- házi zsemlemorzsával a legfinomabb: ehhez annyit kell tenni, hogy a kenyér és zsemle maradékokat sütőben kell kiszárítani, majd kézi reszelővel lereszelni, végül átszitálni.
- a zsemlemorzsát lehet ízesíteni is: például apróra vágott rozmaringot vagy kakukkfüvet, parmezán sajtot, szezámmagot, darált diót, mandulát, stb. lehet keverni a morzsába
További frissensültek | sertéshúsok
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése