Az ünnepek alkalmával főként aktuálissá vált nemzeti ételünk elkészítése.
Fontos tudni, hogy ahány tájegység, település és ember, annyiféleképpen lehet halászlevet főzni. Ha a magyaros halászlevet csoportosítani akarjuk, akkor a fő csoportok a következők: dunai halászlé (pl. Bajai, Paksi, Dunai, Komáromi), tiszai halászlé (pl. Szegedi, Szolnoki, Tiszai boros), és a balatoni halászlé (pl. Balatoni, Füredi, Lellei). De az nem azt jelenti, hogy "csak" három fajta halászlé van! Például a Duna mentén minden egyes városban másképpen készítik ezt az ételt, másképpen főzik Komáromban, mint Pakson.
A hagyományos (fentiekben részletezett) halászlén kívül készítünk korhely halászlét is. Ezt tejfölös habarással sűrítik és citrommal, babérlevéllel ízesítik.
Mikor eszünk halászlét? Hagyományosan leggyakrabban karácsonykor. Ennek eredete abban keresendő, hogy a katolikusoknál a régen szigorúan tartott adventi böjt utolsó napja december 24. Ekkor még nem kerülhetett más hús, csak hal az ünnepi asztalra. A másik népszerű időpont a nyár. Ki ne szeretné bográcsban a kertben főzve, vagy egy hangulatos vízparti halászcsárdában?!
Viszont, ami biztos, a jó halászlé titka abban rejlik, hogy többféle, illetve friss halból (főleg ponty) kell készíteni. Ezektől a különböző aromáktól lesz igazán pikáns ízű, amit joggal várunk el ettől az isteni karácsonyi ételtől. Az sem elhanyagolható, hogy minél nagyobb tételben készítjük, annál tökéletesebb eredményt érhetünk el. Az íze legyen kellemesen csípős a jóféle paprikától, a lé állaga pedig sűrű és tartalmas.
A magyar néprajzi irodalom szerint a halászlé azonos a hosszú lére eresztett halpaprikással.
Hozzávalók 4 főre:
- 1 kg harcsa
- 0,5 kg ponty
- 4 darab keszeg
- 4-5 fej vöröshagyma
- 2 paradicsom
- 2 tv paprika
- 2 ek őrölt fűszerpaprika
- só-, bors ízlés szerint
- 3 db halászlé kocka
- kevés cseresznyepaprika
Tálaláshoz: hegyes zöldpaprika és / vagy házi paprikakrém javasolt.
Elkészítés:
A halat megtisztítjuk (pikkelyeit lekaparjuk, megmossuk). A fejét, farkát, uszonyait levágjuk. A halhúst kb. 2 ujjnyi vastag szeletekre vágjuk, besózzuk és felhasználásig hűtőbe tesszük. A paprikát, paradicsomot megmossuk és félbe vágjuk. A hagymát megtisztítjuk és felszeleteljük. Belerakjuk egy fazékba, ráöntünk 2-3 liter vizet, beletesszük a hal fejét, farkát, és a keszeget A paradicsomot, paprikát is hozzáadjuk a halászlékockával együtt, sóval, borssal ízesítjük.
Felforraljuk és lassú tűzön kb. 1 órát főzzük. Ez a halászlé alaplé.
Sokan nem szeretnek egész hallal dolgozni. Ezért helyette csak halszeleteket vásárolnak. Ez sem rossz, sőt egy kényelmesebb megoldás. Ilyenkor a halszeletekből kb. 50-60 dkg-ot számítsunk az alaplébe, amit a zöldségekkel és a fűszerekkel együtt a lábasba teszünk és vízzel felöntve főzzük... Minden ugyanúgy készül, mint ahogyan korábban leírtam a halászlé alaplénél.
Ezt az alaplevet leszűrjük, a sűrűjét átpaszírozzuk. A levet felforraljuk, öntünk még rá vizet, belekeverjük a pirospaprikát, beletesszük a halszeleteket és a cseresznyepaprikát. Ha szükséges még ízlés szerint fűszerezzük. Kb. 10 perc alatt készre főzzük. Már csak óvatosan keverjük, mert a halhús összetörik. A vékonyra felkarikázott csípős, hegyes zöldpaprikát és / vagy további cseresznyepaprikát, illetve paprikakrémet külön tálkában kínálhatjuk mellé. Friss házikenyér illik hozzá.
További levesek | magyaros | Mama- és Anyukám receptjei ♥ | halételek | Karácsonyi ünnepi ételek | Ünnepi asztal
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése