Én vidéken élek, nekünk a vasárnapi ebéd és a jó idő egyenlő a bográcsban főzéssel :)
Nálunk ez dupla élvezet, mivel egy szuper családi program, valamint egy össze nem hasonlítható ízvilág, amit csak a szabadban, bográcsban lehet megalkotni.
Ez a pörkölt nekem a gyermekkorom emlékeit idézi.
Géza bácsi, a családunk jó barátja, gyakran főzte, amikor a pesti "beton-dzsungelből" hozzánk, vidékre jött látogatóba. Azóta már én és az édesanyám együtt alkotjuk meg ezeket az ételeket éhes családunk örömére.
A pincepörkölt (gulyás, bográcsgulyás és más pörkölt szintén) bográcsban az igazi, de természetesen a konyhában is elkészíthetjük. A pincepörkölt lényege, hogy a présházaknál, pincéknél meglévő egyszerű körülményekre való tekintettel minden alapanyag és adalék, még a köret is egyszerre, egy edényben készül! Másrészt, tartalmas egytálételnek kell lennie, hogy a borozgatás után legyen, ami kicsit fölszívja az alkoholt. Fontos még, hogy a pincepörköltnek többféle húsból kell készülnie, vegyes húsból az igazi. Ez a pörkölt szalonna alapon készül sertéshúsból (pl. comb, csülök, köröm) és marhahúsból, zöldpaprika, paradicsom, fokhagyma, sok őrölt fűszerpaprika, őrölt kömény fokozzák az ízeket. A legfontosabb, hogy víz nem kerül bele, legfeljebb a vége felé egy kevés a krumplival. Addig pedig száraz vörösborral "itatjuk" apránként az ételt, és a szakácsot is :).
Hozzávalók 6-7 főre:
- 1 kg marhahús
- 1 kg sertéscomb
- 2 ek zsír
- 2 nagy vöröshagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- 3 darab tv paprika
- 2-3 db paradicsom
- 10 dkg fűszerpaprika őrlemény
- só, bors, őrölt kömény
- 1 ek ételízesítő
- 1.5 kg burgonya
- kb. 1-1.5 dl vörösbor
Elkészítés:
A vöröshagymát megtisztítjuk és apró kockákra vágjuk, majd a zsíron megfonnyasztjuk. A paprikát, paradicsomot szintén apróra szeleteljük, majd a hagymához adjuk. Ezt a lecsós alapot kevés ideig együtt pároljuk. A bográcsot a tűzről félrehúzva (nehogy megégjen) hozzáadjuk az őrölt fűszerpaprikát. Az egészet elkeverve az összenyomott fokhagymát is hozzáadjuk, majd következik a többi fűszer (só, bors, őrölt kömény és a vegeta).
A húsokat ízlés szerint kockára vágjuk és a lecsós alaphoz adjuk először a marhahúst. Az egészet alaposan elkeverjük és mérsékelt tűzön kb. 1 órán át főzzük, majd hozzáadjuk a sertéshúst is. Körülbelül fél óra elteltével kevés vizet adunk hozzá, de vigyázzunk, hogy pörkölt állaga megmaradjon és ne legyen túl leveses (bár a leírásokban az eredeti recept szerint nem kerül bele víz, mi szeretjük kicsit bőségesebb szafttal, ezért készül nálunk így, de ez elhagyható). Amikor már minden hús majdnem megpuhult, hozzáadjuk a hús nagyságával kb. azonos méretűre kockázott burgonyát. Ismét jól elkeverve addig főzzük, ameddig a burgonya megpuhul. Mielőtt a bográcsot levennénk a tűzről, hozzáadjuk a vörösbort (én egri bikavért szoktam használni) és néhány percig még összefőzzük, hogy az ízek jól harmonizáljanak.
Tipp: aki nem túl jártas a bográcsozásban, nem szabad az ételt magára hagyni, ajánlatos sűrűn kevergetni, mert hamar odaéghet és akkor már nem a mennyei, hanem az égett íz fog érvényesülni. Én nagy kóstolgató vagyok, szerintem érdemes közben is figyelni az arányokra.
További magyaros ételek | sertéshúsok | pörköltfélék | marhahús | bográcsos ételek
Ételízesítő???
VálaszTörlésNa az ami semmi jóba nem kell!!!
Ízlések és pofonok! :) Aki nem kedveli, természetesen nem használja. Ez ízlés dolga.
Törlés